28. 7. 2016
Tři kilogramy baterií, na míru postavená streamovací sada a téměř tisíc kilometrů chůze. Čtyři poutníci se vydali na cestu do Santiaga de Compostela a dál až na konec světa. Díky experimentu, který jsme technicky zajistili a který nemá v Česku obdoby, je můžete celou cestu sledovat živě na svých monitorech.
Do terénu jsme poutníky vyslali s kamerovou jednotkou AXIS F41 vybavenou kamerovým senzorem AXIS 1025. Senzor jsme vybrali s ohledem na možnost jeho snadného uchycení na prsou poutníka.
Senzor poskytuje video v rozlišení FullHD při 50 snímcích za sekundu a scénu snímá pod horizontálním úhlem 92°. V takto vysoké kvalitě ale nevysíláme, to by nám vcelku omezený Internet španělského venkova nedovolil. Kamerová jednotka zpracovává video z kamerového senzoru, ukládá ho lokálně ve vysoké kvalitě na 64 GB SD kartu a s využitím aplikace CamStreamer vysílá na streamovací servery Playtváka.
Ke kamerové jednotce máme rovněž připojen mikrofon, který může v případě potřeby poutník vypnout vypínačem. Použili jsme stejný kolébkový vypínač, který máte doma u lampičky na nočním stolku, lepší high-tech jsme bohužel nesehnali. Vypínač jsme rovněž připojili na jeden ze vstupů kamerové jednotky a napsali do ní krátký skript, který v závislosti na poloze vypínače pouští do světa video se zvukem z mikrofonu nebo s hudbou na pozadí, kterou máme uloženou na SD kartě. Dalo by se říct, že jsme možnosti kamery využili naplno, tedy skoro naplno. Ještě jsme mohli přes sériový port připojit senzory životních funkcí našeho poutníka, ale to asi až příště.
Video z kamerové jednotky posíláme po datovém kabelu do speciálního tzv. bonding routeru, což je náramně chytré zařízení. Dokáže totiž to datově veliké živé video rozdělit a poslat do Internetu po dvou zcela nezávislých mobilních LTE, 3G nebo EDGE připojeních. Ta se potom zase spojí do jednoho datového kanálu v NetRex serverovně v Praze, odkud video putuje na streamovací servery Playtváka a pak na vaše obrazovky. Datové přenosy takto řešíme proto, abychom ve španělských kopcích nebyli závislí jen na jednom operátorovi a mohli vám zprostředkovat co nejhezčí zážitek. Koho to zajímá, tomu prozradíme, že používáme krásné řešení od společnosti Peplink, které se jmenuje MAX Transit Duo. Aby nám ta data fungovala, půjčili jsme si dvě zahraniční (roamovací) SIM karty od českého O2.
Peplink router, vedle mobilního datového připojení, poskytuje poutníkům rovněž připojení do Internetu skrze Wi-Fi přístupový bod, díky kterému vám poutníci píšou a posílají fotky z cesty. Peplink router má v sobě rovněž GPS přijímač, díky kterému víte, kde se poutníci právě nacházejí.
Kamerovou jednotku, router a celkem 6 antén jsme zabudovali do malé plastové elektroinstalační krabice, aby celá ta sestava byla co nejodolnější. V krabici jsme museli vyříznout pořádný otvor ne proto, že bychom chtěli AXISu udělat radost, ale proto, že ta sestava hřeje jak kamna. Přece jen těch 10 W odběru, který sestava má, se mění na teplo a to je potřeba alespoň částečně odvést pryč.
Celou sestavu na zádech poutníka napájíme Li-Pol akumulátorem o kapacitě 222 Wh. To je pořádná kapacita a tak akumulátor váží skoro 1,5 kg. Komu to přijde hodně a začíná naše poutníky litovat, vězte, že jsme jim to mohli udělat i horší. Kdybychom jim dali na záda místo Li-Polu akumulátor olověný, vážil by 4 x více, tedy pěkných 6 kg. Li-Pol akumulátor, jak modeláři vědí, není možno vyšťavit úplně na nulu, protože by se nenávratně zničil. Proto je k akumulátoru připojen ten malý budík, který na displeji ukazuje jeho aktuální kapacitu. Ta když klesne na kriticky nízkou úroveň, začne budík hlasitě pískat a je to tak intenzivní a protivné, že se náš poutník radši zastaví a akumulátor vymění za náhradní. Ostatní poutníci nesou na zádech náhradní akumulátor a rychlonabíječku, která ho dokáže nabít na plnou kapacitu za necelých 90 minut. Ano, nabíjení je díky ventilátorům nabíječky pořádný hukot. Jak už jsme psali, celá sestava na zádech poutníka váží 3 kg. Ten, co nese náhradní akumulátor s nabíječkou, je na tom asi o 0,5 kg lépe.
Teď když víte, co za techniku mají poutníci na zádech ve Španělsku, podíváme se ještě na chvilku na to, co za technologii tepe v Čechách.
Jednak nám tu na NetRex serveru běží Peplink SpeedFusion aplikace, která spojuje naše dvě mobilní připojení do jednoho datového toku. Kousek vedle tohoto serveru pulzuje NetRex platforma pro cloud video, přes kterou se vzdáleně připojujeme ke kameře, upravujeme v případě potřeby parametry vysílaného videa, čteme GPS pozice, ale taky si večer stahujeme zajímavá videa z cesty uložená na SD kartě v kameře. Z NetRex serverovny posíláme video na streamovací servery Playtváka, odkud se toto dostává k vám a vy si můžete celou tu parádu užívat s námi.
Více informací a fotografií naleznete také v článku na Technet.cz.
Fresh juice už z mixéru neuteče. Kamery chrání před krádeží všechny prodejny čerstvých lahůdek. Mise Společnost UGO provozuje více než 80 Freshbarů a Salaterií....
Čerstvé pečivo pod dohledem. Prodejny Mr.Baker jsou díky kamerám bezpečnější a zaručeně otevírají včas. Mise Pekařství Mr.Baker plánovalo instalaci kamerového systému především...
Od roku 2012 technicky zajišťujeme živý přenos a pořizování časosběrných videí z výstavby budov ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech. My vám dnes...